Biografia

Mirosław Filonik fot. Kornelia Szpunar
Fot. Kornelia Szpuner

Mirosław Filonik urodził się w 1958 roku w Białymstoku, mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. W latach 1980 -1985 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jana Kucza, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem, za który został nagrodzony stypendium MKiS. Tytuł doktora otrzymał w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2008 roku.

W 1985 roku razem z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim założył grupę Neue Bieriemiennost, zaliczaną do najważniejszych polskich grup artystycznych lat 80. Do 1989 roku artyści wspólnie realizowali wystawy w duchu „nowej ekspresji” i „rzeźby postmalarskiej”.

Od 1990 roku Filonik tworzy indywidualnie, głównie instalacje świetlne z autorskich lamp jarzeniowych. Swoje prace prezentował na ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w Polsce m.in. w Galerii Zachęta, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Galerii Bielskiej BWA oraz CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku oraz  Instytutach Polskich w Berlinie, Lipsku i Rzymie, a także w galeriach zagranicznych m.in. w Niemczech, Holandii, Finlandii, Hiszpanii, Wenezueli. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach: CRP w Orońsku, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, MSN w Warszawie oraz Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku.

Artysta ma doświadczenie pracy dydaktycznej w ASP w Poznaniu, na Politechnice Warszawskiej i  Politechnice Białostockiej, a także uczestniczył w licznych sympozjach i warsztatach.